Pavojai žvakėse

Pavojus Nr. 1 – PARAFINAS

Ar žinojote, jog didžioji dalis visų rinkoje esančių žvakių yra pagaminta iš parafino – paskutinio naftos perdirbimo grandyje gaunamo produkto, kuris eina net po asfalto gamybos?

JAV Aplinkos apsaugos agentūra (EPA) patvirtino, jog deginama parafino žvakė skleidžia suodžius, su kuriais į orą yra išmetamas nedidelis, tačiau kenksmingas kiekis toksinų tokių, kaip benzolas ir toluolas. Šios nuodingos medžiagos yra pripažintos žmogui pavojingais kancerogenais, kurių dažnas ir gausus vartojimas gali sukelti įvairius sveikatos pažeidimus (pvz., kvėpavimo ir nervinės sistemos sutrikimus). Iš viso parafine yra atrasta keliolika toksinių medžiagų, kurios patenka į Kalifornijos vėžinius susirgimus ir apsigimimus sukeliančių medžiagų sąrašą („Safe Drinking Water and Toxic Enforcement Act of 1986 – Proposition 65“).

Deja, kol kas vis dar jaučiamas tikslesnių medicininių duomenų poreikis apie parafino sukeliamus trumpalaikius ir ilgalaikius sveikatos pažeidimus. Visgi viena yra aišku – kol milijonai žmonių savo namuose degina neaiškias pasekmes sveikatai turinčias žvakes, jų gamintojai džiaugiasi milijardiniais pelnais, kadangi parafino žvakių savikaina tesiekia centus.

Pavojus Nr. 2 – METALO ŠERDIES KNATAI

Knatai yra skirstomi į dvi rūšis: su šerdimi ir be šerdies. Be šerdies knatai yra dažnai supinti arba susukti iš medvilnės gijų ir yra laikomi saugiausiais deginti. Tuo tarpu knatai su šerdimi turi popierinį arba metalo pagrindą, aplink kurį yra supintos gijos.

Metalo šerdis buvo plačiai naudojama dėl aukštos degimo temperatūros, kas naudinga kietesniems vaškams, ir dėl stabilaus knato – degant jis nesukrenta. Visgi po to, kai buvo patvirtinta švino, kadmio ir cinko šerdies knatų pavojingumas, dėl išmetamų pavojingų metalo mikrodalelių, kurios įkvėptos iškart pasisavinamos organizmo, šių knatų importavimas ir pardavimas JAV buvo uždraustas. Šiuo metu nors ir žinoma apie šių knatų žalą, kitos šalys, ypatingai trečiųjų šalių, vis dar gamina žvakes su metalo šerdies knatais.

Blogiausia yra tai, jog nė ant vienos žvakės nėra privaloma pažymėti pačios žvakės ar knato sudėties. Taigi saugiausia yra rinktis žinomą gamintoją, kuris nurodo savo žvakių sudėtį.

Pavojus Nr. 3 – KVAPAI IR DAŽAI

Kvapnieji aliejai ir dažai yra kitos žvakių sudedamosios dalys, kurios gali būti pagamintos iš pavojingų medžiagų. Tačiau šioje vietoje svarbu atkreipti dėmesį į vieną visuomenėje klaidingai suprantamą dalyką. Dauguma žmonių išgirdę, kad produktas yra pagamintas iš sintetinių medžiagų, neretai iš karto nurašo, kaip kenksmingą. Tuo tarpu sąvoka „natūralus“ iš karto paperka ir leidžia manyti, jog produktas yra nepavojingas, sveikas.

Visgi tai nėra visiškai tiesa. Ne visos sintetinės medžiagos yra kenksmingos ir ne visos natūralios medžiagos yra nepavojingos.

Yra daugybė sintetinių medžiagų, kurios nedaro jokios žalos žmogaus sveikatai ar aplinkai, tačiau yra ir itin pavojingų medžiagų, kurių naudojimas (tiksliau nenaudojimas) pramonėje yra akilai prižiūrimas įvairių institucijų visame pasaulyje, pavyzdžiui, kvapniųjų aliejų pramonėje Tarptautinės kvepalų asociacijos (IFRA). Visi Candle Tales naudojami kvapnieji aliejai turi IFRA patvirtintus saugos lapus, kurie reiškia, kad kvapai yra ištirti IFRA organizacijos ir yra praėję saugumo naudoti testus.

Kita dalis žvakių yra kvepinamos eteriniais aliejais. Nors tai yra natūralios iš gamtos išgaunamos medžiagos, jų naudojimas turi būti labai atsargus, kadangi netinkamai panaudojus eterinį aliejų, jis gali tapti ne gydomuoju, o nuodingu. Kai kurie eteriniai aliejai gali turėti kenksmingą poveikį sveikatai vos jo įkvėpus.

Lygiai tas pats galioja ir žvakių dažams. Nors dažų sudėtis ir bus sintetinė, tai nereiškia, jog jie pagaminti iš kancerogeninių medžiagų. Candle Tales dažai yra eko-draugiškos sudėties, kadangi jų sudėtyje nėra naftos ar naftaleno produktų bei nėra NĖ vieno ingrediento, kuris įeitų į Kalifornijos įstatymo („Proposition 65“) medžiagų sukeliančių vėžį sąrašą.

Taigi rinkoje egzistuoja ir pavojingų, ir nepavojingų kvapniųjų aliejų ir dažų skirtų žvakių gamybai, tačiau, deja, kokios sudėties kvapai ir spalvos naudojami konkrečiose žvakėse ir vėlgi nesužinosite, jei gamintojas savo noru nenurodo.

Pavojus Nr. 4 – KITI ŽVAKIŲ GAMYBOS PRIEDAI

Dažnai žvakės, ypatingai parafino, yra gaminamos pasikliaujant į pagalbą įvairiausius skirtingos kilmės priedus, kurie vienaip ar kitaip pagerina žvakės degimo kokybę. Pateikiame populiariausius priedus, kurių reikėtų saugotis:

Stearino rūgštis – tai pavojinga riebalinė cheminė medžiaga (gyvūnų taukų ir kai kurių augalinių riebalų mišinys) dedama į parafino žvakes, kad padidintų žvakės degimo temperatūrą ir prailgintų degimo laiką.

„Vybar“ – tai polimerinė medžiaga pastaruoju metu dažnai naudojama kaip stearino rūgšties pakaitalas. Be to, kad prailgina žvakės degimo laiką, ši medžiaga suteikia spalvoms ryškumo ir padeda „sulaikyti“ kvapniuosius aliejus vaške (apsaugo nuo susisluoksniavimo). Tai leidžia naudoti iki trijų kartų daugiau kvapniojo aliejaus.

Mikrokristalinės medžiagos yra išgaunamos iš naftos ir yra maišomos į žvakių sudėtį su tikslu pagerinti vaško struktūrą: suteikti blizgesio, pagerinti spalvos vientisumą ir pan.

UV stabilizatorius – šis cheminis priedas padeda apsaugoti žvakes nuo spalvos išblukimo dėl ultravioletinių spindulių.

CANDLE TALES PATARIMAS: Rinkitės bičių arba sojų vaško žvakes gaminamas Vakarų šalyse. Venkite parafino žvakių bei žvakių gaminamų trečiosiose šalyse.

Šaltiniai:

1. The Environmental Protection Agency (EPA). „Overview of Petroleum Refining“.

http://www.epa.gov/region8/compliance/nepa/tatdeis/AppendixA_Overview_of_Petroleum_Ref.pdf

2. The Environmental Protection Agency (EPA). Lynn Knight, Arlene Levin ir Catherine Mendenhall. „Candles and Incense As Potential Sources of Indoor Air Pollution: Market Analysis And Literature Review „. EPA-600/R-01-001. 2001 m. sausis

http://cfpub.epa.gov/si/si_public_record_report.cfm?dirEntryId=20899

3. SC State University. Dr. Ruhullah Massoudi. „Frequent use of certain candles produces unwanted chemicals“. 2009 m. rugpjūtis

http://www.scsu.edu/news_article.aspx?news_id=832

4. The Ecologist. Pat Thomas. „Behind the label: Candles“. 2008 m. birželis

http://www.theecologist.org/green_green_living/behind_the_label/269255/behind_the_label_candles.html

5. Global Healing Center. „Candle Wicks And Health“.

http://www.globalhealingcenter.com/health-hazards-to-know-about/candle-wicks-and-health

6. Office of Environmental Health Hazard Assessment (OEHHA). „Safe Drinking Water and Toxic Enforcement Act of 1986 (Proposition 65)“. 2013 m. vasaris

http://www.oehha.org/prop65/prop65_list/Newlist.html